Rabu, 7 Mei 2014

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh                         : 8 Mei 2014
Hari                             : Khamis
Tahun                          : 4 Amanah
Bil. Murid                   : 30 orang
Masa                           : 8.00 pagi – 8.40 pagi (40minit)
Mata Pelajaran          : Bahasa Melayu
Tema                           : Kisah dan Teladan
Tajuk                           : Kura-kura dan Monyet

Hasil Pembelajaran  :

Hasil Pembelajaran
Huraian Hasil Pembelajaran

HPU
7.0  Membaca, menaakul dan menghayati             kandungan teks yang dibaca.

HPK
2.0  Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami.

Aras 2 (i)
Menjelaskan maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan yang dibaca.

Aras 3 (ii)
Menghuraikan sesuatu perkara yang didengar dengan bahasa yang betul.

Objektif            : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid akan dapat:
                                                              i.            Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 nilai murni yang terdapat dalam cerita teladan.
                                                            ii.            Murid dapat mengaplikasikan nilai murni dalam kehidupan seharian.

Kemahiran Bahasa  : Mendengar, Bertutur, Menulis

Sistem Bahasa            : Sebutan dan intonasi.

Pengisian Kurikulum :
        i.            Ilmu     : Sastera dan sosial
      ii.            Nilai    : Kerajinan, bijaksana, kesabaran
    iii.            Kemahiran Bernilai Tambah   : Kemahiran berfikir, kecerdasan pelbagai

Bahan Bantu Mengajar :
Kertas A4, komputer riba, blog, kepingan gambar, kain penutup mata, sampul surat, dan model teka silang kata.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah mendengar cerita teladan yang lain dan mengetahui beberapa nilai murni.

Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan

Induksi Set
(5 minit)

Tayangan teka-teki.
(rujuk lampiran 1)

1.      Guru menayangkan teka-teki.
2.      Murid membaca teka-teki yang diberikan.
3.       Guru bersoal jawab dengan murid bagi mendapatkan jawapan kepada teka-teki yang ditayangkan.
4.      Guru mengaitkan jawapan teka-teki dengan isi pelajaran yang akan dipelajari pada hari ini.

Teknik: Penyoalan

BBM :
Komputer riba, blog

BCB :
Menjana idea

KB :
Menghubung kait

Nilai :
-       Berani
-       Yakin

Langkah 1
(5 minit)

Teks cerita “Kura-kura dan Monyet”.
(rujuk lampiran 2)

1.      Guru menceritakan kisah “Kura-kura dan Monyet”.
2.      Guru mengedarkan teks cerita “Kura-kura dan Monyet”.
3.      Guru meminta murid meneliti teks dan mencari nilai terkandung dalam teks cerita tersebut.

Teknik:
Bercerita

BBM :
Teks cerita

BCB :
Mendengar dengan aktif

Nilai:  Yakin


Langkah 2
(5 minit)

Teks cerita “Kura-kura dan Monyet”.
(rujuk lampiran 2)

1.      Guru akan menayangkan gambar kura-kura dan monyet.
2.      Guru akan bertanya perwatakan yang ada pada kura-kura dan monyet.
3.      Guru menerangkan maksud “nilai”.
4.      Guru akan meminta murid menyatakan nilai yang ada pada watak kura-kura berserta contoh.
5.      Guru akan mengulas semula jawapan murid.

Teknik: Penerangan

BCB :
-Mendengar dengan berkesan
-    Mengingat semula

ABM :
Kepingan gambar

Nilai :
-       Berkerjasama

Langkah 3
(10 minit)


1.      Guru meminta 10 orang pelajar ke hadapan untuk melibatkan diri dalam permainan.
2.      Guru menerangkan arahan yang perlu dipatuhi dalam permainan.
3.      Pelajar yang dipilih dalam permainan akan diberi sampul yang mengandungi soalan berkaitan dengan tajuk cerita.
4.      Pelajar yang menjawab soalan akan menjadi watak “nenek” dan  begitulah seterusnya.

ABM:
- Kain penutup mata
-  Sampul surat

BCB:
-   Mengingat dengan berkesan
-    Menjana idea

Nilai :
-       Berani

Langkah 4
(10 minit)

-       Teka Silang Kata
(Lampiran 3)

1.      Guru menerangkan peraturan dalam aktiviti “Teka Silang Kata”.
2.      Guru mengedarkan lembaran soalan kepada murid.
3.      Murid diberi masa untuk menjawab.
4.      Guru memanggil beberapa orang murid ke hadapan kelas untuk menjawab soalan lalu mengisi “Teka Silang Kata”.

ABM :
- Model “Teka Silang Kata”
-       Lembaran soalan

BCB :
-       Menjana idea
- Berfikir secara berkesan

Nilai :
-       Berani
-       Rasional

Penutup

-        Apakah nilai yang kamu perolehi dalam cerita?
-       Tayangan video yang mengandungi nilai-nilai murni.

1.      Murid menjawab soalan daripada guru.
2.      Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran.
3.      Guru menayangkan video sebagai penutup pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.


Teknik:
Menerang

BCB:
Mendengar secara berkesan

ABM : Video


Refleksi    :





LAMPIRAN 1
Teka-teki 1
Jika bertempur di tengah medan,
Kain sutera pembalut luka,
Keras kulitnya berjalan perlahan,
Binatang apakah cubalah teka.

*Jawapan : Kura-kura

Teka teki 2
Batangnya lembut daunnya lebar,
Sungguh mudah hendak ditebang,
Di merata tempat sudah tersebar,
Digoreng panas enak dihidang.

*Jawapan : Buah pisang

Teka-teki 3
Haiwan bergelar siburuk rupa,
Suka memanjat pohon kelapa,
Kalau adik bijak laksana,
Haiwan apa sedemikian rupa?

*Jawapan : Monyet


LAMPIRAN 2
Kura-kura dan Monyet

Pada zaman dahulu, bersahabatlah seekor kura-kura dengan seekor monyet. Kura-kura suka bercucuk tanam sedangkan monyet pula asyik merayau dari sebatang pokok ke sebatang pokok kerana mencari makanan.

Setelah lama menunggu, buah pisang tanaman kura-kura pun masak. Kura-kura berusaha untuk memetik buah pisangnya tetapi gagal. Lalu, ia meminta tolong pada monyet. Apalagi, betapa seronoknya monyet mendapat makanan kegemarannya itu. Ia tidak menghiraukan kura-kura yang asyik menunggu di bawah pokok itu. Monyet mencampakkan kulit-kulit pisang yang dimakannya itu ke bawah pokok.

Kura-kura sangat marah. Hilang sabar menyebabkan kura-kura mencari pokok-pokok berduri, lalu diletakkannya di pangkal pokok pisang itu. Ia ingin mengajar kawannya yang hanya mementingkan diri sendiri.

Setelah kenyang, monyet melompat turun daripada pokok. Kakinya telah tertusuk duri tajam dan mengaduh kesakitanlah ia. Dihempasnya kura-kura ke atas tanah, namun kura-kura tidak merasa sakit. Apabila kura-kura memberitahu bahawa dia hanya boleh mati kerana air, maka monyet pun memikul kura-kura ke tepi sungai. Dengan sekuat tenaganya, monyet mencampakkan kura-kura ke dalam sungai. 


Monyet berasa sangat puas hati apabila dia melihat badan kura-kura telah mula tenggelam. Tidak lama kemudian, kura-kura timbul semula di hadapan monyet lalu mengucapkan terima kasih kerana menghantarnya ke tempat kegemarannya, iaitu air. Monyet sangat marah kerana ia diperbodohkan oleh kura-kura.




LAMPIRAN 3

           1.      Aishah dan rakan-rakannya bersama-sama menyiapkan tugasan kumpulan
  1. Nita sentiasa merendahkan suara apabila bercakap dengan orang tua.
  2. Sofia tidak pernah
  3. Abu tidak takut kepada pembuli itu.
  4. Amir selalu mendapat tempat pertama dalam peperiksaan 
          Ali suka menolong ibunya memasak
     6. Siti boleh melakukan apa sahaja tanpa bantuan orang lain.












Tiada ulasan:

Catat Ulasan